Klinik Pilates ve Kifoz Tedavisi

Kifoz tedavisinde seçilecek yöntem için hastanın, yaşı, ağrı derecesi, omurganın eğrilik derecesi, kifoz türü, kifozun ilerleyici olup olmamasına göre karar verilir. Genellikle hastaya uygulanacak ilk tedavi yöntemleri cerrahi olmayan tedavi yöntemleridir. Kifozun ileriki safhalarında, korse ve ameliyat yöntemleri de uygulansa Klinik Pilates Uygulamaları tamamlayıcı ve destek olarak her aşamada uygulanmalıdır.

Aile Görüşmesi Uygulaması:

Önce aile sonra hasta ile düzenli olarak birebir görüşmeler yapılarak, tedavi yöntemi ve süreci ile ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulunulacaktır. Ailenin hastaya yaklaşımı bu açıdan çok önemlidir. Genelde yapılan yanlışlık, ailelerin sürekli olarak çocuklarına, “dik dur” diye baskı yaparak uyarmalarıdır. Hasta çoğu zaman bu uyarılarla dik durmakta ve akabinde tekrar kambur pozisyonuna dönmektedir. Sürekli yapılan bu uyarılar hiçbir şekilde işe yaramadığı gibi aile ile hasta arasında bazen ciddi gerginliğe ve inatlaşmaya da neden olmaktadır. Ailelere tavsiyemiz bu çeşit baskılayıcı uyarılardan vazgeçmeleridir. Uyarıdan ziyade kendi duruşumuzla çocuklarımıza örnek olunmalıdır. Postürel kamburluğu önlemek için en başta kifoza neden olan sebepleri ortadan kaldırmamız gerekir.

İdeal Postür Bilinci Eğitimi:

Kişi omurgasının, ideal olması gerek “S” pozisyonunda kalması gerektiği bilincine ulaşmalıdır. Kişi ayakta, otururken ve yatarken ideal postürel duruşa uygun durmalıdır. Postür kaslarımızın neler olduğunu bilinmeli ve nasıl aktif hale getirileceği öğrenilmedir. Postür kaslarımızı aktif ve güçlü tutmamız gerektiği bilinci oluşturulmalıdır. Postürel duruş içselleştirilerek normal duruşumuz haline getirilene kadar çaba gösterilmelidir.

İdeal Oturma Pozisyonu Eğitimi:

Oturmaya doğumdan ölüme kadar devam ediyoruz. Günde 5 ile 15 saat değişken aralıklarla oturuyoruz. Okul dönemi ile okulda, dershanede, evde ders çalışmak için oturuyor. Kalan zamanlarda da teknolojik aletlerle vakit geçirilmektedir. İş hayatı ile oturmaya devam ediyoruz sonra evde dinlenmek için de oturuyoruz.

Oturmaya doğumdan ölüme kadar devam ediyoruz. Günde 5 ile 15 saat değişken aralıklarla oturuyoruz. Okul dönemi ile okulda, dershanede, evde ders çalışmak için oturuyor. Kalan zamanlarda da teknolojik aletlerle vakit geçirilmektedir. İş hayatı ile oturmaya devam ediyoruz sonra evde dinlenmek için de oturuyoruz.

 

Hasta ayrımı yapmadan herkesin çalışma masaları ve sandalyelerinin uygun konum, açı, yükseklikte olmasını sağlamak, yine monitör ve klavye yüksekliklerini uygun pozisyonlara ayarlamak, oturuş şeklimizi omurganın doğal yapısı olan “S” pozisyonuna dikkat etmek, kifozu önlemede iyi bir başlangıç olacaktır. Bu ayarlamalar ve bilinç ile omurgamızı fizyolojik sınırlarda tutabilecek ideal pozisyona alışmamızı sağlayabiliriz.

 

İdeal Bilgisayar Kullanma Pozisyonu

 1. Masa yüksekliği 65-70 cm.
 2. Yüksekliği ayarlanabilir, hareketli, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltuk
 3. Sandalye açısı 120 derece ve bel yastık destekli
 4. Dizler 90 veya 120 derece açıda olmalı
 5. Köprücük kemikleri yere paralel olmalıdır
 6. Omuzlar rahat olmalıdır
 7. Omuzlar yuvarlar ve çene öne doğru çıkık olmamalıdır.
 8. Dik oturulmuş olmalıdır.
 9. Kalçaların arka kısmı sandalyeye yaslanmış olmalıdır.
 10. Ayaklar yere dümdüz durmalı yada bir ayak desteği üzerine konmalıdır
 11. Kullanıcının Bilgisayara olan uzaklığı 50-70 cm olmalıdır
 12. Baş dik olmalıdır.
 13. Kollar yatay ve biraz yukarıda olmalıdır
 14. Dirsek ve Eller aynı çizgide olmalıdır
 15. Bacakların üst kısmı yatay olmalıdır
 16. Monitör Göz hizasının biraz altında ve tam karşınızda olması gerekiyor.
 17. Kollar Klavye için masaya uzatıldığında masaya değmeden 90 derecelik bir açıda olmalıdır. Ön kol ve Bilek aynı çizgi üzerinde yere paralel olmalıdır.
 18. Yazı yazarken ve parmakları tuşlara dokunurken kasmamalı ve yavaşça dokunmalıdır.
 19. Fare sıkılmamalı, belli belirsiz bir biçimde tutularak düğmelerine fazla baskı uygulamadan basılmalıdır
 20. Ergonomik masa ve sandalye kullanılmalıdır

Klinik Pilates Uygulaması:

Teknoloji ile hayatımızdaki hareket kapasitesi her geçen gün azalarak devam etmektedir. Bu da bizim iskelet kas sistemimizin gelişmemesine ve giderek zayıflamasına neden olmaktadır. Güçlü, sağlıklı bir yaşlılık ve omurga rahatsızlıklarından korunmak için kaslarımızı çocukluk yaştan itibaren ölene kadar sağlam ve güçlü tutmak zorundayız.

Klinik Pilates, çocuğunuzun ve bizim fizik kondisyonumuzu, omurgamızı dik tutan postür kasları dediğimiz Antigravite kaslarının kuvvetini, esnekliğini ve dayanıklılığını arttırarak postürel kamburluğun önüne geçecektir.  Haftada en az 3 gün, bir saatlik Klinik Pilates uygulaması, omurga rahatsızlıklarının çözülmesinde ve ağrıların azalmasında çok etkili olacaktır.

Çocuklarımızı, Klinik Pilatese zaman ayırmaları konusunda ikna ve motive etmeliyiz. Çocuklarımız, bizi egzersiz yaparak görmeleri gerekmektedir. Mümkünse onlarla da birlikte, aynı anda Klinik Pilates yaparak egzersiz alışkanlığını, Sağlıklı Yaşlanma Kültürü haline dönüştürmeliyiz.

Uzman KLİNİK PİLATES EĞİTMENİ eşliğinde Pilates egzersizleri ile hastaya, stabilizasyon, kuvvetlendirme ve germe egzersizleri yaptırılarak, kas spazmını çözüp, ağrıyı azaltıcı ve Kifozun ilerlemesini önlemeye yönelik, Klinik Pilates Uygulaması yapılmalıdır.

Klinik Pilates Uygulamaları ile hastaya;

 • Kifoza neden olan oturma pozisyonları öğretilir.
 • Kifoza neden olan çanta taşıma pozisyonları öğretilir.
 • Omurgamızın doğal yapısı öğretilerek, İdeal Postür bilinci kazandırılır,
 • İdeal dik duruş sağlanır.
 • İdeal oturma pozisyonu öğretilir.
 • Doğru çanta taşıma pozisyonu öğretilir.
 • Omurgayı dik tutan postür kasları güçlendirilir.
 • Kifozdan dolayı kısalmış olan fleksör kaslar, esneme çalışması ile uzatılarak gerginliği azaltılır.
 • Sağlıklı yaşlanmak için ihtiyaç olan kas uzunluğu, kas sıkılığı ve kas gücü artırılır.
 • Sağlıklı Yaşlanma bilinci ile hayat felsefesi değiştirilir.