Bel Ağrısında Fizik Tedavi

Bel ağrısı çeken hastaların bir kısmı ilaç ve istirahat uygulaması ile düzelmezler. Bu durumda fizik tedavi tercih edilebilir.

Fizik tedavi uygulamalarında ilk tercih ağrı kesici nitelikte elektrik akımlarıdır. Bunun dışındaki tedavi seçenekleri yüzeyel veya derin ısıtıcı yöntemler olabilir. Akut bel ağrılarında belin çeşitli cihazlar yardımıyla çekilmesi (traksiyon) önemli yararlar sağlar.

Traksiyon disk içi basıncı düşürür ve omurgalar arası mesafeyi, sinir aralıklarını, faset eklemlerini ve omurilik kanalını genişletir. Omurganın hareketsiz kalmasını ve böylece iyileşmesini sağlar.

Traksiyon sırasında bel adalelerinde bir gerginlik ortaya çıkar. Çekimin devamıyla beraber bu gergin adaleler yorulmaya başlar. Yorulan adalede gerginlik azalmaya başlar ve ağrıya neden olan kas spazmı da böylece çözülmüş olur.

Traksiyon tedavisi ya devamlı ya da kesikli şekilde yapılır. Omurgada çekip bırakma şeklinde kesikli olarak traksiyon uygulanması omurgalar arasında bulunan disklerin kanlanmasını artırır. Bu da diskin kendi kendini tamir etme kapasitesini aktive eder.